Americká hypotéka

Co je to americká hypotéka?

Americká hypotéka má s klasickou účelovou hypotékou, jen málo společných vlastností. Dalo by se říci, že pojmenování hypotéka získal, tento způsob získání finančních prostředků jen proto, že při zřizování je opět nutné ručit nemovitostí, kterou žadatel vlastní.

» Bezúčelová hypotéka

Americká hypotéka je, ale na rozdíl od té klasické, nazývána bezúčelovou. To znamená, že peníze nemusíte použít na nákup nemovitosti. Lze je použít k jakémukoli účelu. Za získané penze tak můžete s klidným svědomím koupit nemovitost, ale můžete se také s rodinnou vypravit na luxusní dovolenou nebo koupit auto. Bezúčelová hypotéka je tak v cílení peněžního obnosu mnohem volnější.

» Vyřízení americké hypotéky

U amrické hypotéky můžete ručit skutečně jakoukoli nemovitostí, s tou podmínkou, že dle hodnoty nemovitosti se vypočítává maximální výše hypotéky, o kterou můžete požádat. Obvykle se za tuto hranici stanovuje 70%, ale záleží na pravidlech pro udělení hypotéky u konkrétní banky. Bude-li vaše nemovitost ohodnocena na 1 milion korun, pak si můžete zažádat, v případě že budete touto nemovitostí ručit, o hypotéku ve výši až 700 tisíc korun. Dalším omezením je pak maximální částka, obvykle si můžete zažádat o úvěr nad 200 tisíc, ale nižší 5 milionů korun.

Co se týče dalších podmínek, jednou z hlavních je minimálně věk žadatele, který musí být minimálně 18 let, u některých bank se může vyskytnout i hranice nad 21 let, není to ale pravidlem, respektive se jedná spíše o výjimku. Naopak existuje i omezení maximálního věku, obvykle 70 let. Starší žadatelé by se mohli dostat do problémů se splácením např. během zdravotních komplikací.

» Více žadatelů o hypotéku

Žadatelů o hypotéku může být dokonce více, v některých případech ani nemusí tvořit společnou domácnost. Obvykle jsou rozdílná pravidla pro manžele. V případě spolužadatelů existuje většinou pravidlo, že mohou být nejvíce 3 spolužadatelé, kteří „patří“ do maximálně 2 rodiny, tj. minimálně dva musí být rodinní příslušníci či manželé.

Účelové i neúčelové

Co se týče účelu hypotéky, poměr bank, které chtějí znát účel hypotéky a bank, které účel půjčky nezajímá, je poměrně vyrovnaný. I když bude banka požadovat zdůvodnění pro hypotéku, můžete si vybrat naprosto cokoli. Banka v takovém případě většinou uzná jakýkoli důvod jako regulérní a peníze poskytne.

» Splácení americké hypotéky

Další výhodou je možnost, jakou můžete hypotéku splácet. Obvykle se splácí samozřejmě anuitně (tzn. výše úroku je u prvních splátek hypotéky větší, čím déle platíte, tím menší část splátky putuje na úrok). Splácení je omezeno a to maximální dobou kolem 20-ti let. Minimální dobu si nastavuje každá banka sama, minimální doba splácení hypotéky je okolo 3 let. Pokud se během doby splácení dostanete do situace, kdy budete mít možnost doplatit dluh jednorázově, nebývá to problém a dokonce nebudete nikterak sankcionováni.

Základní vlastnosti klasické a americké hypotéky

Jak bylo již řečeno, rozdílů je poměrně dost. Proto shrneme základní vlastnosti, ať už ty, které se liší nebo ty, které jsou u obou hypoték shodné.

  • Účel americké hypotéky nemusí být koupě nemovitosti - klasická hypotéka je podmíněna koupí nemovitosti.
  • U obou hypoték se ručí nemovitostí.
  • Hodnota nemovitosti určuje maximální výši hypotéky.
  • U klasické hypotéky se někdy platí sankce za předčasné splacení - u americké nikoli.

Publikováno 21. 9. 2011

Informační web o půjčkách - www.onlinepujcky.info, Ing. Radek Šmach – SIALINI
Komenského 32, 747 21 Kravaře. IČO: 677 15 397. Nejsme poskytovatelem půjček


Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Upozornění: Web může obsahovat zastaralé informace