Americká hypotéka

Co je to americká hypotéka?

Americká hypotéka má s tou klasickou hypotékou účelovou jen málo společných vlastností. Dalo by se říci, že pojmenování hypotéka získal tento způsob získání finančních prostředků jen proto, že při zřizování je opět nutné ručit nemovitostí, kterou žadatel vlastní.

Americká hypotéka je ale, na rozdíl od té klasické, nazývána bezúčelovou. To znamená, že peníze nemusíte použít na nákup nemovitosti. Lze je použít k jakémukoli účelu. Za získané penze tak můžete s klidným svědomím koupit nemovitost, ale můžete se také s rodinnou vypravit na luxusní dovolenou, zaplatit si výlet na vesmír nebo koupit auto. Bezúčelová hypotéka je tak v cílení peněžního obnosu mnohem volnější.

Zřízení americké hypotéky

To samozřejmě také znamená, že můžete ručit skutečně jakoukoli nemovitostí, s tou podmínkou, že se dle hodnoty nemovitosti vypočítává maximální výše hypotéky, o kterou můžete požádat. Obvykle se za tuto hranici ustanovuje 70%, ale záleží na pravidlech pro udělení hypotéky konkrétní banky. To znamená, že pakliže bude Vaše nemovitost ohodnocena na 1 milion korun, pak si můžete zažádat, v případě, že tedy touto nemovitostí budete ručit, o hypotéku ve výši až 700 tisíc korun. Dalším omezením je pak maximální částka, obvykle si tedy můžete zažádat o úvěr nad 200 tisíc korun, ale nižší 5 milionů korun.

Co se týče dalších podmínek, jednou z hlavních je samozřejmě minimálně věk osoby (žadatel musí být plnoletý, tj. věk 18+ let), u některých bank se může vyskytnout ojediněle i hranice nad 21 let, není to ale pravidlem, respektive se jedná spíše o výjimku. Naopak existuje i omezení maximálního věku. Je zřejmě patrné proč – omezení je obvykle 70 let. Starší žadatelé by se mohli dostat do problémů se splácením např. během zdravotních komplikací.

Více žadatelů o hypotéku

Žadatelů o hypotéku může být dokonce více, v některých případech ani nemusí tvořit společnou domácnost. Obvykle jsou rozdílná pravidla pro manžele. V případě spolužadatelů existuje většinou pravidlo, že mohou být nejvíce 3 spolužadatelé, kteří „patří“ do maximálně 2 rodiny, tj. minimálně dva musí být rodinní příslušníci či manželé.

Účelové i neúčelové

Co se týče účelu hypotéky, poměr bank, které chtějí znát účel hypotéky, a poměr bank, které účel půjčky nezajímá, je poměrně vyrovnaný. I když ale banka bude požadovat zdůvodnění pro hypotéku, můžete si stále vybrat naprosto cokoli. Banka v takovém případě většinou uzná jakýkoli důvod jako regulérní a peníze Vám poskytne.

Splácení americké hypotéky

Další výhodou je možnost, kterou můžete splácet hypotéku. Obvykle se splácí samozřejmě anuitně (tzn. Výše úroku je u prvních splátek hypotéky větší, čím déle platíte, tím menší část splátky putuje na úrok). Splácení je omezeno většinou maximální dobou kolem 20-ti let, minimální dobu si nastavuje každá banka sama, nejmenší minimální doba splácení hypotéky je na českém trhu zřejmě 3 roky. Pokud se během domy splácení dostanete do situace, kdy budete mít možnost doplatit dluh jednorázově, není to žádný problém, a dokonce nebudete nikterak sankcionováni.

Základní vlastnosti klasické a americké hypotéky

Jak již bylo řečeno, rozdílů je poměrně dost, proto neuškodí, pokud si shrneme základní vlastnosti, ať už ty, které se liší, nebo ty, které jsou u obou hypoték shodné.

  • Účel americké hypotéky nemusí být koupě nemovitosti, klasická hypotéka je podmíněna koupí nemovitosti.
  • U obou hypoték se ručí nemovitostí.
  • Hodnota nemovitosti určuje maximální výši hypotéky.
  • U klasické hypotéky se někdy platí sankce za předčasné splacení, u americké nikoli.

Publikováno 21.9.2011

Informační web o půjčkách www.onlinepujcky.info, Ing. Radek Šmach – SIALINI
Komenského 32 747 21 Kravaře IČO: 677 15 397, Nejsme poskytovatelem půjček

Upozornění: Web může obsahovat zastaralé informace